SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 6252541
*
nr 625 2541
Bestickuppsättning
131 del, Nysilver, Svenskt spets, inkl Fiskbestick, Gense
Utrop:
300 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 februari 2010
kl 17:11:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/2 19:26:24
1
550 kr
17/2 21:00:31
2
650 kr
19/2 11:03:04
3
650 kr
19/2 11:03:41
3
700 kr
20/2 02:56:10
4
1.300 kr
21/2 10:30:14
4
2.100 kr
21/2 13:22:18
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning fiskbestick gense inkl fiskbestick matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:39
-
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41
*
Bestickuppsättning
nr 625 2541
Bestickuppsättning
131 del, Nysilver, Svenskt spets, inkl Fiskbestick, Gense
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 februari 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/2 19:26:24 | 1 | 550 kr |
17/2 21:00:31 | 2 | 650 kr |
19/2 11:03:04 | 3 | 650 kr |
19/2 11:03:41 | 3 | 700 kr |
20/2 02:56:10 | 4 | 1.300 kr |
21/2 10:30:14 | 4 | 2.100 kr |
21/2 13:22:18 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning fiskbestick gense inkl fiskbestick matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:39 -
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41